فرهنگ و هنر

برپایی اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران

توجه : مجله اینترنتی جی تابع قوانین ایران می باشد . تمامی مطالب درج شده در مجله اینترنتی جی ، اتوماتیک انجام میشود و کاربر انسانی در آن نقش ندارد ، در صورت وجود هر گونه محتوا نا مناسب ، یا دارای نقض از فرم انتهای مطلب ( فرم گزارش ) ما را در جریان بگذارید   


آیین پایانی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در مرکز همایش‌های برج میلاد برپا شد.

به گزارش ایسنا، سی‌ونهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران پس از پنج روز برگزاری برنامه‌های مختلف و نمایش فیلم به پایان رسید و مراسم اختتامیه شامگاه دوشنبه دوم آبان‌ماه در برج میلاد برگزار شد.

مراسم پایانی این جشنواره که در ابتدای کار با حاشیه‌هایی همراه شده بود، پس از دو سال کرونایی با حضور علاقه‌مندانی که بیشتر خانوادگی به برج میلاد آمده بودند، رییس و جمعی دیگر از مدیران سازمان سینمایی، دست‌اندرکاران جشنواره و فیلمسازان و محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساعت ۱۸:۵۰ با اجرای محمد سلوکی آغاز شد.

در ابتدای این برنامه یاد دو شهید فیلمساز از هنرجویان عرصه فیلم کوتاه محمدحسین کمیلی و منصور ولی دوست با پخش تصاویری از آنها و حضورشان در جنگ تحمیلی گرامی داشته شد.

حبیب ایل‌بیگی ، حمیدی مقدم ، جوادی،قادرآشنا، هاشم میرزاخانی از مدیران سینمایی و رسول صدرعاملی از سینماگران حاضر در این مراسم هستند.

تقدیر از زنده یاد اصغر یوسفی‌نژاد 

در بخشی از این مراسم پس از اعلام برگزیدگان بخش سینمای بین‌الملل، از مرحوم اصغر یوسفی‌نژاد یاد شد که به تازگی چهلمین روز درگذشت او سپری شده است. پس از پخش کلیپی از این فیلمساز، محمد خزاعی (رئیس سازمان سینمایی) و مهدی آذرپندار (مدیرعامل انجمن سینمای جوان) از همسر و فرزند این هنرمند با اهدای هدیه‌ای تقدیر کرد.

خزاعی: شما مجاهده کردید

در ادامه محمد خزاعی – رییس سازمان سینمایی – در سخنانی بیان کرد: من از نزدیک شاهد برگزاری این جشنواره بودم که باشکوه و با حضور مخاطب و تنوع ژانرها برپا شد. آقای اسماعیلی -وزیر ارشاد- گفتند که دوست داشتند فیلمها را می‌دیدند ولی در سفر بودند و قرار شد در دفتر خود فیلمها را ببیند تا با آثار فیلمساژان کوتاه آشنا شوند.

او خطاب به فیلمسازان گفت: شما مجاهده کردید و جشنواره خوبی برگزار کردید. از همه هنرمندان حاضر و هنرمندانی که به هزار و یک دلیل آثارشان در جشنواره نبود قدردانی می‌کنم.

وی در بخشی دیگر تاکید کرد: نگاه جدی سازمان سینمایی در بحث عدالت محوری تقویت شهرستان‌هاست چرا که معتقدم آینده سینمای ایران در شهرستانها است و باید نگاه جدی به آنها و هنرمندانشان داشته باشیم. البته این کار باید در کنار تقویت هنرمندان تهرانی اتفاق بیفتند.

وی افزود: بودجه تولید فیلم کوتاه در کشور دو و نیم برابر شده و ما امسال شاهد حمایت از ۵۰۰ فیلم کوتاه در انجمن خواهیم بود. همچنین سهمیه خاص در انجمن برای استانها اختصاص داده شده تا سینمایی با دغدغه‌های اجتماعی و نگاهی متنوع از استان‌ها شکل بگیرد.

او آموزش رایگان در حداقل ۱۰ استان و کشف استعداد را گام دیگری دانست که از سوی سازمان سینمایی در سال آینده دنبال خواهد شد.

خزاعی خطاب به فیلمسازان کوتاه کفت: با حضور شما نباید ایران عزیز منزوی و نازیبا دیده شود بخصوص اینکه خیلی از کشورها سرمایه دارند ولی استعداد و هنرمند ندارند. 

نامزدهای این رویداد سینمایی که پیش‌تر معرفی شد بودند، به شرح زیر است که در طول برگزاری مراسم برگزیده‌ها با هایلایت به روز رسانی می شوند.

  سینمای ملی:

*بهترین موسیقی 

– پیمان فخرایی برای فیلم ” پر ویز”

– بهنام عمران برای فیلم ” از اینجا باز شود”(برگزیده)

– پیام آزادی برای فیلم ” کرم ابریشم”

– امید روشن بین برای فیلم ” نوشابه مشکی”

– مازیار شهسواری برای فیلم “نحسی”

*بهترین گریم

– بابک کشن فلاح و ماجد آل کثیر برای فیلم ” اسماء”

– نیلوفر صادقی برای فیلم ” لیدی”

– امید گلزاده برای فیلم ” تکه ای از تو”(برگزیده)

– شهرام ولیپور برای فیلم “سریشوک”

– زهرا بابایی برای فیلم ” نوشابه مشکی”

– ایوب شیخ احمدی برای فیلم ” ۳:۳۳″

*بهترین طراحی صحنه و لباس

– میلاد دل­آسا برای فیلم ” رعنا”

– فائزه محمدی، پویان باغنده و ملینا باغنده برای فیلم ” از اینجا باز شود”

– سیدکاظم حسینی برای فیلم ” اندروا”

– ریحانه اسماعیلیان و مینا سلیمی برای فیلم ” شیهه” (برگزیده)

– الهام برزین و میلاد دل­آسا برای فیلم ” مریضخانه مرکزی”

– علی بهری و مرجان خرمی برای فیلم ” نوشابه مشکی”

*بهترین طراحی جلوه های ویژه

– محمد برادران برای فیلم ” جناکات”

– حسن نجفی راد برای فیلم ” نوشابه مشکی”(برگزیده)

– حمید رسولیان و حسین راستگو (میدانی)، مهدی شیخ طادی (رایانه‌ای) برای فیلم ” اسماء”

– اردشیر عزیزی برای فیلم ” رنگارنگ”

– ایوب شیخ‌احمدی (میدانی) و محمد احمدی (رایانه‌ای) برای فیلم ” ۳:۳۳″

*بهترین بازیگری

– علیرضا یک تن برای فیلم ” یک تن”

– پرستو قربانی برای فیلم ” با همراهی سارا”

– مهسان خداکرمی برای فیلم ” اسماء”

– مانا پاک‌سرشت برای فیلم ” وقفه”

– نازنین احمدی برای فیلم های ” پذیرایی سیمین” و ” تکه ای از تو” (برگزیده)

*بهترین فیلم‌برداری :

-محمدرضا جهان­‌پناه برای فیلم ” دریچه”

– پویان آقابابایی برای فیلم ” اندروا”

– آرمان فیاض برای فیلم ” پسر خورشیدی”

– ادیب سبحانی برای فیلم ” شیهه”

– آرمان فیاض برای فیلم ” تکه‌ای از تو”

*بهترین تدوین:

– علی گورانی برای فیلم ” نوشابه مشکی”

– محمد نجاریان برای فیلم ” مریضخانه مرکزی”

– فرناز روشنایی برای فیلم ” کرم ابریشم”

– پیام علیمرادی برای فیلم ” پر ویز”

– عماد خدابخش برای فیلم ” شیهه”

*بهترین صدا :

– مسعود شاهوردی و مهرشاد ملکوتی برای فیلم ” نوشابه مشکی”

– پژمان راژ و آزاد صادقی برای فیلم ” ۳:۳۳″

– پیمان بالایی و جیان مارکو لاوری برای فیلم ” جناکات”

– امین جعفری، مرتضی و میثم فتحی برای فیلم ” اسماء”

– امین جعفری و عبدالرضا حیدری برای فیلم ” از اینجا باز شود”

– عبدالرضا حیدری و رامین ابوالصدق برای فیلم ” پر ویز”

*تحقیق و پژوهش در فیلم مستند :

– احمد صراف یزد برای فیلم ” شازده حمام”

– علی شهاب الدین برای فیلم ” گالش منزل”

– علیرضا صبوری برای فیلم ” مای سا”

– سولماز علیزاده برای فیلم “سوری”(برگزیده)

– کاوه حدادی برای فیلم ” همه چیز از بالا قشنگ­ تر است”

*بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

– محمدرضا مرادی و گلسا غفاری برای فیلم داستانی” رنگارنگ”

– صمد قربان زاده و اتابک بخشور برای فیلم داستانی ” سریشوک”

– عطا مجابی برای فیلم داستانی ” جناکات”

– کاوه سیستانی برای فیلم پویانمایی ” تیرمشقی”

– مرتضی فرهادنیا برای فیلم تجربی ” صبحانه”

*بهترین فیلم‌نامه:

– ایمان فراهانی برای فیلم ” با همراهی سارا”

– محمد ثریا و مرتضی شهبازی برای فیلم ” برنو”

– امیر هنرمند و محمدرضا هنرمند برای فیلم ” کرم ابریشم”

– نفیسه زارع و عاطفه صالحی برای فیلم ” شیهه”

– محمدمهدی باقری برای فیلم “نجان”

– علی بنائیان برای فیلم ” پذیرایی سیمین”

*بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی

– امیر مهران برای فیلم ” آسمان دوست داشتنی”

– فرنوش عابدی برای فیلم ” سمپاش” (برگزیده)

– پرستو کاردگر برای فیلم ” کُلنل”

– الیکا مهران پور برای فیلم ” بزرگترین ماجرای گُلی”

*بهترین کارگردانی فیلم مستند

– علی شهاب الدین برای فیلم ” گالش منزل”

– سولماز علیزاده برای فیلم “سوری”

– مجتبی حیدری برای فیلم ” من زنده برگشتم”

– شروین وحدت و پیام عزیزی برای فیلم ” لوورخانه”

– سجاد ایمانی برای فیلم ” پاییزان”

*بهترین کارگردانی فیلم تجربی

– مرتضی فرهادنیا برای فیلم ” صبحانه”

برگ زرین جشنواره و 200 میلیون ریال به احسان میرزایی برای فیلم ” اتاق آقای ون” (برگزیده)

حسن وحدانی برای فیلم ” لابیرنت”

*بهترین کارگردانی فیلم داستانی

– امیر پذیرفته برای فیلم ” اندروا”

– ایمان فراهانی برای فیلم ” با همراهی سارا”

– پویا سعیدی برای فیلم ” شیهه”

– هادی نوری برای فیلم “تکه ای از تو ”

– علی بنائیان برای فیلم ” پذیرایی سیمین”

– محمد پایدار برای فیلم ” نوشابه مشکی”

*بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ملی

– امیر پذیرفته و انجمن سینمای جوانان ایران برای فیلم ” اندروا”

– سولماز وزیرزاده و موسسه پویا نوین ماندگار برای فیلم ” شیهه”

– مهبد عبقری و انجمن سینمای جوانان ایران برای فیلم ” با همراهی سارا”

– محمدمهدی باقری و انجمن سینمای جوانان ایران برای فیلم ” نجان”

– محمد جواد موحد برای فیلم ” نوشابه مشکی”

سینمای بین‌الملل: 

فیلم‌های انیمیشن:

«شهر ذره‌بینی» به کارگردانی ایساکو کانکو از ژاپن

«آشفته ایام مبارک» با کارگردانی گروهی از فرانسه

«پینوکیو» با کارگردانی گروهی از فرانسه

«فقدان» به کارگردانی مارک هریچر از فرانسه (برگزیده)

«سمپاش» ساخته فرنوش عابدی از ایران

فیلم‌های داستانی:

«ترش و شیرین» به کارگردانی ماکسیمیلیان بدیر-روزنتال از فرانسه

«پنجره‌های قدیمی» به کارگردانی میتهم ریدا از انگلستان (برگزیده)

«موش» به کارگردانی ژانتمیر بایم محمد اف از قزاقستان

«هیولاها» به کارگردانی فرانک ترمبلی از کانادا

«روز مادر» به کارگردانی پاتریک کافلوسکی از لهستان

 فیلم‌های مستند:

«واگن سیاه» به کارگردانی آدیلت کارژوف از قرقیزستان

«مرثیه زمستان» به کارگردانی آکاش چابرا از هند

«زادگاه» به کارگردانی جووانی مونتانیا از ایتالیا (برگزیده)

«فقط ۱۰ واتز» به کارگردانی اویر فوئنتس از اسپانیا

«صداهای رنجور» به کارگردانی تیمور بولوس از لبنان

فیلم‌های تجربی:

«حوضچه جاذبه» به کارگردانی جاناتان په از فرانسه (برگزیده)

«فیلسوف» به کارگردانی کونچا بانرکویرو از اسپانیا

«کارخانه فیلم» به کارگردانی سیلوستار کلباس از کورواسی

«شورش» به کارگردانی بالینت ارکل از مجارستان

«خانواده انگل» به کارگردانی پراپات جیوا رانگسان از تایلند

این خبر تا پایان مراسم به ‌روزرسانی می‌شود.


منبع




برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن